Basın emekçisinin düşüncesi nedeniyle Meclis’te konuşulması nereye sürüklendiğimizin göstergesi

Mecliste bütçe görüşmeleri sürerken gerçekleşen bir tartışma sırasında, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’a “Başkan büyük milliyetçi ama kendi televizyonunda devlet her sabah ayaklar altında alınır. Sesi çıkar mı?” söylemini hayretler içerisinde izlemiş bulunmaktayız. Bir basın emekçisinin düşüncesi nedeniyle mecliste bu şekilde konu edilmesi ve resmen ekmek parası ile oynanması, ülkemizin basın özgürlüğü açısından nereye sürüklenmekte olduğunun net bir göstergesidir.

Meclis kürsüsünden düşüncesi ve ifade özgürlüğü nedeniyle bir basın emekçisinin hedef gösterilmesi bizler açısından kabul edilmezdir. Ne yazık ki birçok alanda olduğu gibi Kıbrıs’ın Kuzeyindeki çarpık yapılaşmadan sendikalar da nasibini almıştır. Kabul edilemez bir başka nokta ise, söz konusu basın kuruluşunda örgütlü bulunan sendikanın bu konuda tek bir söz bile etmemesi ve ifade özgürlüğü adına tepki koyamamasıdır.

Basın Emekçileri Sendikası olarak düşünceleri nedeniyle hedef gösterilen tüm basın çalışanlarının üyemiz olsa da, olmasa da her koşulda yanlarında olduğumuzu belirtiriz. Bu bağlamda basın emekçilerini doğru şekilde örgütlenmeye ve birlikte mücadeleye etmeye davet ediyoruz.

Patronların belirlediği sendikalarla hak mücadelesi verilemeyeceğini tekrar hatırlatır, bu yolda verilecek her kavga da basın emekçileri ile omuz omuza mücadele vereceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

 

Basın-Sen Yönetim Kurulu

Başkan

Ali KİŞMİR