KIBRIS Medya Grubu ile TİS imzalandı!

Basın Emekçileri Sendikası olarak sektörümüzde beşinci Toplu İş Sözleşmesi’ni Kıbrıs Medya Grubu ile imzalamış bulunmaktayız. Yönetim Kurulu olarak sektörümüz açısından tarihi bir adım atmanın gururunu yaşıyoruz. Öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na teşekkür ederiz. Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili iken özel sektörde sendikalaşmanın önünü açmak için ciddi girişimlerde bulunan Sayın Zeki Çeler’in, Bakan olduktan sonra da samimiyetini ortaya koymasını takdirle karşılıyoruz. Sayın Bakan ve ekibinin bu süreci ilk başlattıklarında sadece kendi başına hareket etmek yerine Basın Emekçileri Sendikası ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’ni de sürece dahil etmesiyle çok güzel bir tüzük ortaya çıkmış durumdadır. Burada bakanın ve ekibinin iradesi sendikalaşma sürecine büyük ivme kazandırmıştır.

Sendika yönetimi olarak bizlerin esas ve asıl amacımız özel sektörde sendikalaşmanın önünü açmak ve sektörde çalışan emekçilerin daha da güvencede çalışmalarını sağlamaktır. İşte bu tüzük hem emekçileri hem de işverenleri ortak bir noktada buluşturmuştur. Bu da tabii ki bizim için çok önemliydi. Kıbrıs Medya Grubu çatısı altında bulunan KIBRIS Gazetesi bu ülkenin çok önemli bir yayın organıdır. Birçok dönemde ülkemize toplumsal anlamda ve demokrasi mücadelemize çok ciddi katkıları olmuştur. O nedenle bu kurumla toplu iş sözleşmesi imzalamamız bizim için gurur verici bir durumdur.

Özellikle görüşmeler sırasında bizleri nazik ve sıcak karşılamasından dolayı Kıbrıs Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir’e teşekkür ederiz. Sayın Asil Nadir süreç içerinde hep yapıcı yönde, bizimle birlikte olumlu bir müzakere izleyerek sözleşmeye imza koymamızın önünü açmıştır. Tabii ki aynı özveri ve anlayışı sendika olarak bizler de ortay koyduk ve ortak bir noktada buluşarak KIBRIS Medya Grubu’nda toplu iş sözleşmesini imzaladık.

Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’a ve Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’a da ayrıca teşekkür ederiz. Onlar da bu sürece inanılmaz katkı koydular ve sendikalarına olan güvenlerini net bir şekilde göstermişlerdir.
Toplu iş sözleşmesi sayımızı artırmakta kararlıyız. Kıbrıs Medya Kurumu ile imzaladığımız TİS’in sektörümüzde domino taşı etkisi yaratacağına inancımız tamdır. Bu bağlamda sektörümüzdeki altıncı toplu iş sözleşmesi konusunda ülkemizin en önemli basın kuruluşlarından biri olan Birinci Medya Grubu ile de toplu iş sözleşmesi imzalama noktasında uzlaşıya vardığımız müjdesini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Küçük detayları tamamladıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde Kıbrıs’ın en önemli TV kanallarından birisi olan Kıbrıs Genç TV ile de TİS’i imzalamayı hedefliyoruz. Kendi kuruluşlarımıza sahip çıkıyoruz, emekçilerimizin daha güvenli bir şekilde geleceğe bakmalarını sağlıyoruz ve en önemlisi de sektörümüzün güvenilirliğini artırıyoruz.

Saygılarımızla;

Basın-Sen Yönetim Kurulu (a)
Başkan
Ali KİŞMİR