Silikiotis: Kıbrıslı Türklerin çözüme daha çok ihtiyacı var

AP Kıbrıs Temsilcileri tarafından Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar’a sunum yapıldı. Sunuma Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir ve KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de katıldı.

Sunumun açılışını AP Parlementosu İletişim ve Halkla İlişkiler Uzmanı George Stylianou yaptı. Toplantıda yurtdışında okuyan Kıbrıslı Türk öğrencilere sağlık kartı verilmemesi de gündeme geldi ve bu konuda yaşanan mağduriyet gazeteci-yazar Sevgül Uludağ tarafından dile getirildi. Konu ile ilgili daha önce örgütlerce yapılan başvurular Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından cevapsız kalmıştı. İlerleyen günlerde KTÖS ve Basın-Sen’in aracılığı ile dilekçe komisyonunda bulunan AP Takis Hadjigeorgeoui’nun girişimde bulunması kararlaştırıldı.

Avrupa Parlementosu Milletvekili Takis Hadjigeorgeoui konuşmasına “Dohni(Taşkent) katliamını 20 yıllık gazeteci olmama rağmen bilmezdim ve tüm bu gerçekleri Sevgül Uludağ’ın yazılarından öğrendim. Çünkü bu gerçekleri bizden saklıyorlardı. Yine Muratağa tacizlerini de daha sonra Öğrendim.

Bu arada Katılımcılar arasında Dohni katliamında öldürülenlerin torunları vardı. Takis Hadjigeorgeoui onlarla da tanışma imkanı buldu.

Sunumda ayrıca Kıbrıslı bir Rum katılımcı tarafından bir Kıbrıslı Türk’ün AP milletvekilliğine aday gösterilmesi gündeme geldi. Kuzeydeki sorunları ve istekleri bizzat gündeme getirebilmesi için seçilmesine yardımcı olunmasını önerildi. Takis Hadjigeorgeoui “bu düşünceye katılıyorum” dedi.

Takis Hadjigeorgeoui’dan sonra söz alan AP Milletvekili Nikos Silikyotis, Kıbrıslı Türklerin çözüme daha çok ihtiyacı olduğunu çünkü sayıları her geçen gün azaldığını söyledi. “Kıbrıslı Türklerin AP’ye girmesi iyi bir fikirdir çünkü o zaman seslerini daha iyi duyurabilirler” diye Nikos Silikyotis, “AKEL olarak Geçmişte çeşitli Kıbrıslı Türk parti liderlerini AP Parlementosu’na davet edip konuşmalarını sağladık. Kıbrıs’ta sadece Kıbrıslı Rum değil Kıbrıslı Türk toplumunda var olduğunu da göstermek istedik” dedi