Spor olmazsa olmaz

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Başkanı Çelen Oben’in KALEM Gazetesi’nde yayımlanan yazısıdır

 

Basında “Spor” vazgeçilmez  konulardan birisidir.

Spor sayfası olmayan bir gazete, spor haberi veya spor programı olmayan bir televizyon kanalı bir uzvu eksik birine benzer.

Özellikle ülkemizde spor sevgisinden dolayı yazılı ve görsel basında bu daha da ön plana çıkmaktadır.

Ancak ülkedeki medya sektörünün yaşadığı sıkıntılardan dolayı “Spor yazarlığı”nı meslek olarak yapan çok fazla kişi yoktur. Ancak işini, evini kendi mesleğini geri plana atarak gönülden ve şevkle bu işi yapan arkadaşlar part time olarak sektöre hizmet vermektedir.

Hal böyle olunca maddi anlamda verilen emeğin karşılığı da alınamıyor.

Spor yazarlarının temel düşüncesi ülke sporunu ileriye götürmek ve ülke gençliğinin sesini duyurmak olduğu içindir ki spor yazarlığı yapan kişilerde maddiyat hep ikinci planda kalmaktadır. Bazı arkadaşlarımız ise tamamen gönüllü olarak bedava spor yazarlığı yapmaktadırlar.

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği ülkemizde spor  yazarlarının örgütlü olduğu tek dernektir.

Eğitim faaliyetleri süregelmiş alışkanlıklarla düzenli olarak yapılmakta olduğu içindir ki spor yazarları toplum gözünde de saygın bir yerdedir.

Spor Yazarları Derneği yıllardır kendi ayakları üzerinde durabilen ve zamana karşı ayak uydurabilen ender derneklerden birisidir. Sosyal tesisleri ile kendi ayakları üzerinde duran derneğimiz mesleki gelişim ve motivasyonlarını artırmak amacıyla üyelerine her yıl antalya’da eğitim semineri organize etmekte ve tüm masraflarını da derenek olarak karşılamaktadır. Böylelikle çok az ücret alan veya hiç para almadan ülke sporuna ve basına katkı koyan üyelerimizi motive ederek daha fazla teşvik ediyoruz.

Ülkemizde basın yayın alanında örgütlü diğer derneklerle de zaman zaman işbirliği içerisine girmek özellikle basın alanında çalışan emekçilerin sorunlarını çözmek adına önemlidir.

Bu kapsamda özellikle ülkede mevcut olan ancak kim veya hangi kurum tarafından yönetildiği belli olmayan internet siteleri gazeteler olduğu gibi spor internet sitelerinin de sıkıntıları arasındadır.

Devletin internet siteleri konusunda adım atarak kayıt altına alması ve yapılan haberlerin sadece spor basınında değil tüm haberlerde “telif” konusunu da gündeme getirmesi gerekir.

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği olarak bu konuda hazırlanacak yasa veya tüzüklerde aktif görev almak için de hazırız.