Kıbrıs Haberci Gazetesi’nde yaşanan işçi kıyımı ve emekçilere yönelik hak gaspı, “geliyorum” diyen bir olaydı. Bundan iki ay önce bu gazetenin üst düzey yöneticileriyle bir görüşme gerçekleştirmiş ve Toplu İş Sözleşmesi konusu ile örgütlenme anlamında uzlaşıya varmıştık. Ancak ne yazık ki, orada çalışan üyelerimizin dışındaki bazı basın emekçileri işten atılma korkusuyla sendikaya üye olmak istemediği bilgisi bizlerin bilgisine daha yeni getirilmiştir. O süreçte maaş alamama ve işten atılma korkusu ile üye olmaktan kaçınan emekçilerin bugün kapısını çalabilecekleri tek kapının sendika olduğu açıktır. Bunu ifade etmemizin nedeni, emekçi kardeşlerimizi eleştirmek amacıyla değil tamamı ile tüm basın emekçilerine sendikalı olmanın ne kadar önemli olduğunu ve işverenin saldığı korku nedeniyle sendikalaşmaktan korkmanın daha güvencesiz bir ortamda çalışmak anlamına geldiğini anlatabilmektir.

Biz sendika olarak belki işten atılmanızın önüne geçemeyiz ama kesinlikle işverenin bu adımı atarken en az 3-4 kez düşünmesini sağlarız. 3-4 kez düşündükten sonra yine de işveren bildiğini yaparsa, o zaman da sendikanız hakkınızı söke söke alır. Her türlü maddi ve manevi olarak yanınızda olur. O nedenle tüm basın emekçilerine çağrımız, bir an önce sendikalara üye olmalarıdır. Bu biz olabiliriz veya başka bir sendika, gerçekten fark etmiyor, önemli olan sendikalaşmadır. İnanınız iki dudak arasında olmanızı engelleyecek tek gerçeklik sendikalı olmaktır.

Kıbrıs Haberci Gazetesi’nin durumuna gelirsek, bu konuda orada çalışan basın emekçileri en ufak bir endişeye kapılmasınlar. Basın-Sen bu konuda üyesi olsun ya da olmasın tüm basın emekçilerinin haklarını sendikamıza başvurmaları takdirinde sonuna kadar savunacaktır ve günün sonunda gasp edilen haklarını kendilerine kazandıracaktır. Her türlü hukuksal mücadeleyi sendika üstlenecektir. Yine başvuru olsun ya da olmasın, Haberci Gazetesi’ndeki Basın İş Yasası ile İş Yasası’na aykırı bir şekilde yapılan uygulamalar Çalışma Bakanlığı’na iletilecek ve takibi sendika tarafından yapılacaktır. Büyük vaatlerle kurulan ve emekçileri astronomik rakamlarla istihdam eden bu gazete hepimize örnek ve ders olmalıdır. Elbette tüm basın örgütleri olarak da artık bu kadar fazla günlük gazetenin kuzeyde çıkması ve birçoğunun ömürlerinin çok kısa sürmesini masaya yatırma zamanımız gelmiştir. Devletin de bu yönde tedbir alması kaçınılmazdır.

Benzer bir durum Yenibakış Gazetesi’nde de yaşanmaktadır. Orada çalışanlar 2 buçuk aydır maaş almadan çalışmakta ve emeklerini satıp karşılığını almamaktadır. Sendika olarak bu konunun da üzerine gideceğimizi ve orada üyemiz olsun ya da olmasın tüm emekçilerin haklarını sonuna kadar savunacağımızı kamuoyu ile paylaşırız. Kimsenin bu gibi ortamları fırsat bilip emekçileri mağdur etmesine asla izin vermeyeceğiz. Bunu yapanlara en sert şekilde cevap vereceğiz. Gerek eylemsel gerekse de hukuksal olarak tüm güzümüzle basın emekçilerinin yanında olacağız.

Son olarak tüm basın emekçilerine çağrımız, yaşadığınız en ufak bir haksızlıkta mutlaka üyesi olduğunuz sendikaya başvurunuz. Eğer üye değilseniz Basın-Sen olarak bizlerin kapısı sizlere açıktır. Yalnız olmadığınızı biliniz ve çok geç olmadan sorunlarınızı mutlaka bizlere aktarınız.

Saygılarımızla;

Basın Emekçileri Sendikası

Yönetim Kurulu (a)

Başkan

Ali Kişmir

Categories:

Tags:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.