Yeni Yıl mesajı

Değerli toplumumuz ve üyelerimiz;

Bir yılı daha geride bırakıp yeni yıla merhaba diyoruz. Özelde basın sektörü, genelde ise toplumumuz açısından güzel bir yıl geçirdiğimizi söyleyemeyiz. Gerek Kıbrıs sorununun çözümsüz kalması, gerek ekonomik kriz ve gerekse de çalışma yaşamının iyileştirilmemesi 2017’nin bizler açısından hayal kırıklığı ile kapanmasına yol açmıştır.

Bugüne kadar hükümete gelen partilerin hiçbiri Basın İş Yasası’nı uygulamamıştır. Hatta bırakınız uygulamayı, uygulanmadığını kanıtı ile şikâyet eden bizler dahi hükümetler tarafından dikkate alınmamıştır. Bunun yerine ilgili bakanlar medya patronları ile özel yemekler yemeyi ve emekçilerin mağduriyetlerini görmezden gelmeyi tercih etmişlerdir. Özellikle bu rezillik UBP-DP hükümeti ile tavan yapmıştır. Bu bağlamda ülkemizin şu anda en güvenilir kişisi olan Ombudsman Emine Dizdarlı’ya şikâyette bulunmuş ve bu konuda rapor hazırlamasını talep etmiş bulunmaktayız. Şu bilinmelidir ki 2018 yılında bu yasa uygulanmamaya devam ederse ve sermaye emekçileri ezmeyi sürdürürse kavgamız çok büyük olacaktır. Yine BRTK Yasası’nın meclisten geçirilmemesi ve BRTK çalışanları ile alay edilmesi 2017’ye damga vuran olaylardan bir tanesidir. Bu konuda da özellikle seçime katılacak olan sol partilerimizle görüşmelerimiz ve taleplerimiz olmuştur. Bu partilerimiz gerek Basın İş Yasası’nın, uygulanması, gerekse de BRTK Değişiklik Yasası’nın meclisten geçirilmesi yönünde sendikamıza sözler verilmiştir. 2018 yılında tüm bunların takipçisi olacağız.

Toplum olarak en öncelikli konumuz olan Kıbrıs sorununda da aktif rol oynamaya devam edeceğiz. Özellikle İsviçre’de yapılan kritik zirvelerle Kıbrıslıları umutlandıran müzakere süreci, yine ayni zirvelerde çöküş yaşamıştır. Basın-Sen Yönetimi olarak her fırsatta sürece etnik kökene dayalı değil, Kıbrıslı kimliği ile bakılması gerektiğini ortaya koymuştur. Sayın Mustafa Akıncı’nın göreve gelmesi ile önemli bir ivme kazanan sürecin ilk 18 ayı Sayın Nikos Anastasiadis’in de katkısı ile önemli ilerlemenin yaşanmasına ve İsviçre’de düzenlenen zirvelere taşınmasına sebep olmuştur. Ancak ne yazık ki sürecin en kritik aşamasında gerek Rum Lider’in seçim kaygısı, gerekse de Yunanistan ile Türkiye’nin kendi stratejik çıkarlarını dayatması süreci çöküşe doğru sürüklemiştir. Bizlerin beklentisi 2018 yılının ikinci ayından sonra sürecin yeniden hayat bulması ve 2018 yılı içerisinde olumlu bir sonuca varmasıdır. Bu anlamda 2018 yılı içerisinde çözüm süreci ile ilgili üzerimize düşen tüm görevleri büyük bir aşkla yapacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.

Yeni yılın tüm Kıbrıs’ta ve dünyada yaşayan insanlara önce sağlık, sonra da mutluluk getirmesini dileriz.

Saygılarımızla;

Basın-Sen Yönetimi (a)

Başkan

Ali Kişmir