Yeniden aramıza hoş geldin Ahmet Şık

Bugün, düne göre çok daha güçlüyüz. Çünkü kalemini yalnızca doğrular için oynatan, iktidarın baskısına boyun eğmeyen ve cesurca gerçeklerin peşinden giden Ahmet Şık demir parmaklıkların ardından yeniden aramıza katılmıştır.

Türkiye’de basın ve düşünce özgürlüğünün geldiği durum ortadadır. Ülke demokrasisi yok edilmiş, karşı görüşlere olan tahammül tükenmiş ve bunların getirisi olarak da her alanda şiddet ortamı yaratılmıştır. Tıpkı Ahmet Şık’ın da dediği gibi bu düzen sona ermelidir. Türkiye’ye acilen demokrasinin eli değmelidir. Yoksa çok kısa bir süre içerisinde koskoca bir ülke sıradan bir Orta Doğu ülkesi olma yolundaki sürecini tamamlayacaktır. Laik, demokratik ve özgür bir Türkiye’den eser kalmayacaktır.

Sırf düşünceleri yüzünden gazetecilerin, aydınların ve tek amaçları insanlarına doğruları göstermek olan akademisyenlerin hala demir parmaklıklar ardında olduğu bir ortamda Şık’ın tahliye kararı özelde Türkiye’deki meslektaşlarımıza, genelde ise dünyadaki tüm gazetecilere güç vermiştir. Dün ve bugün olduğu gibi yarın da Türkiye’deki meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmaya ve onların düşünce özgürlüklerini sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.

Seni, duruşunu ve söylediğin her cümleyi selamlıyoruz. Yeniden aramıza hoş geldin Ahmet Şık.

Basın-Sen Yönetim Kurulu (a)

Başkan

Ali Kişmir