Zorunlu askerlik, bir insan hakkı ihlalidir!

Yaşadığımız bu coğrafya, barış istediğini ifade eden insanların yargılandığı bir coğrafyadır! Etrafta savaş çığlıkları atan insanlar ‘özgürce’ kendini ifade edebiliyorken, barış talebinde bulunan insanların tutuklanmasını ve cezaevlerinde çürümesini anlamakta zorluk çekiyoruz.

Dünyanın her köşesinde savaşlar sürüp, maddi çıkarlar uğruna insanların öldürülmesine devam edilirken,  şiddet kullanmayı reddedip, bir başkasını öldürmeyeceğini beyan eden insanların yargılanması kabul edilebilir değildir.

Zorunlu askerlik, bir insan hakkı ihlalidir. Hiç kimseye zorla askerlik yaptırılamaz. Orduları, onların yol açtığı savaşları, silahlanmayı ve her türlü silahı reddedebilmek bir insan hakkıdır! Seçim sürecinde vicdani reddin bir insan hakkı olduğunu programına koyan ve şu anda iktidarda olan partilerden talebimiz vicdani ret hakkının yasallaştırması yönünde çalışma yürütmeleridir. Bu adımın atılmaması durumunda, suçsuz yere hapse gitmek zorunda kalacak olan bireylerin sorumluluğu da hükümetin üzerinde olacaktır.

Bu vesileyle, 10 Mayıs tarihinde Vicdani Ret talepleri nedeni ile yargılanacak olan arkadaşlarımız Halil Karapaşaoğlu, Haluk Selam Tufanlı ve Murat Kanatlı’nın yanında olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla

Basın-Sen Yönetim Kurulu