Kıbrıs’ın kuzeyinde yaratılan çarpık düzene, yayın hayatına başladığı ilk günden bu yana muhalifduruşuyla bilinen ve fikirlerini kalemleriyle ifade eden, bu toplumun aydınlık yüzü Avrupa Gazetesi veyazarlarına 6 dava birden açılması, düzenin kurucularının nasıl bir korku içinde olduğunugöstermektedir.

Üstelik geçen sene yazılmış olan köşe yazılarının tam da seçim döneminde dava konusu olması da, zamanlama açısından oldukça manidardır!

İktidar sahipleriyle aynı fikirde olmayan gazetecilerin ve fikir insanlarının yargı yoluyla sindirilmeye çalışılmasına karşın, Basın-sen olarak dün olduğu gibi bugün de duruşumuz nettir!

Barolar Birliği’nin de ifade ettiği gibi, Ceza Yasası’ndaki ‘müfsit yayınlar’ başlığı altında gazetecilere dava okunmasına fırsat veren yasa maddelerinin, bir an önce mevzuattan ve gazetecilere korku ve tehdit yöntemi olmaktan çıkarılması gerekmektedir.

Bu topraklarda, tüm güç odaklarına rağmen ifade ve düşünce özgürlüğü sonsuza kadar var olacaktır. Basın-sen olarak basın özgürlüğünün savunucusu ve mücadele yoldaşı olmaktan hiçbir zaman geri kalmayacağımızı ve Avrupa Gazetesi’nin yanında olacağımızı tüm kamuoyuna bildiririz.

Saygılarımla,

Basın-Sen Yönetim Kurulu

Categories:

Tags:

Comments are closed