Sorun çözmek yerine sorun üretmeyi tercih eden hükümetin bugün Kıbrıslı Türklerin demokrasisini ve özgürlüklerini kısıtlamak amacıyla mecliste ivediliğini talep ettiği yasal değişiklikler açık bir tehdittir.

Başta ekonomik kriz olmak üzere birçok çözüm bekleyen sorun olmasına rağmen, aldıkları talimatla bahse konu yasal değişiklikleri meclise getiren ve ivedilik isteyen hükümetin bu yaptığının karşılığı halkını satmaktır. Bu girişim sadece ama sadece gazetecileri ilgilendiren bir konu değil tüm toplumu ilgilendiren bir durumdur. O nedenle bu ihanete karşı toplumumuzu hep birlikte direnmeye ve bu faşizmi birlikte püskürtmeye davet ediyoruz.

Özellikle bugün mecliste bulunan muhalefet milletvekillerine toplumlarının demokratik hak ve özgürlükleri için verdikleri onurlu mücadeleden dolayı teşekkür ederiz. Onların sayesinde İvedilik istenen Ceza Değişiklik Yasa Tasarısı’nın ivediliği “Geçici” olarak geri çekilmiştir. Günün ilk saatlerinden itibaren istişare içerisinde olduğumuz vekillerimizin bu tavrı verilen mücadele açısından çok önemlidir. Ancak şunu bilmeliyiz ki bu ivedilik talebi geri çekilmemiştir ve bu hükümet aldığı talimatı yerine getirmek için her yolu deneyecektir.

Bu bağlamda demokratik hak ve özgürlüklerimiz için hiç olmadığı kadar birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekmektir. Yorulmadan, yılmadan bizleri geriye götürmem isteyen faşizme karşı direnmeli ve onu geri püskürtmeliyiz. Bu toprakların bizim olduğunu herkese ve her kesime göstermeliyiz.

İfade özgürlüğü onurumuz, ona asla dokundurtmayacağız!

Basın Emekçileri Sendikası

Yönetim Kurulu

Categories:

Tags:

Comments are closed